KIRMA YEŞİL ZEYTİN


Kırma yeşil zeytin aslında adından da anlaşılacağı üzere kırılarak yapılan bir türdür. Burada yapmanız gereken evinizde temiz bir taş veya çekiçle bu işlemi yapıp yapmak olacaktır. Tabii ki zeytinin çekirdeğini burada çok dikkat etmek gerekiyor. Zeytinin çekirdeğinin tamamen kırılması değil çok hafifçe vurarak zeytinin iç kısmının açılması sağlanmalı. Bu kırılma anlamında önemli. Aynı zamanda da özellikle kırma zeytinin daha uzun süreli gitmesini istiyorsanız üzerine çizik atmak çok daha uzun süreli bir kullanım olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda da tabii ki yeşil zeytinin aslında birçok önemli noktası vardır. Yani günden güne zeytin suyunun içerisinde dikkatli şekilde su değişimleri yapılması gerekir. Bugün için birçok bayan evde bunları yapabilmektedir. Ancak en ufak bir gün hatası dahi sizin bu besinden alacağınız değeri düşürebilir.
Kırma Yeşil Zeytin Avantajları Nelerdir?

Yeşil zeytin ham haliyle yani ağaçtan toplandığı haliyle yenilemez. Onun bir fermente işlemi bulunmaktadır. Kırma yeşil zeytin bu anlamda insanların tercih ettiği bir türdür. Elbette ki kokteyl veya dilimli tercihlerine de gidebilirsiniz. Ancak onlar biraz daha zorlu olabilir. Burada insanların kırma ya da çatlatma dediğimiz yeşil zeytin türünün seçmelerindeki sebep daha kolay bir şekilde sonuç alınabilir. Ancak az önce de bahsettiğimiz gibi burada da günlük olarak suların değiştirilmesi ve benzeri durumlar çok dikkat etmek gerekir. Su değişimlerinde çeşme sularının kullanılması sağlanabilir.

Acısının gitmesi ve tatlandırma işleminin doğru bir şekilde yapılması gerekir. Eğer yanlış şekilde yapılırsa zeytinin tadı bozulabilir. Bu yüzden de zeytin için doğru ve dikkatli hareket etmek gerekir. Ayrıca yine en önemli noktalardan biri kırma yeşil zeytin konusunda kaya tuzunu fazla koyduğunuzda dış kabuk kısmının zarar görmesi ve istediğiniz tadı alamama gibi bir durum da söz konusu olabilir. Bu yüzden de burada aslında tamamen verilen noktalarda dikkatli şekilde hareket etmek gerekir. Ancak kesinlikle uzmanlar tarafından da önerilen ve tüketilmesi gereken bir besin ürünü olarak yeşil zeytin karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırma sonuçlarına göre çocukluktan gelişme kadar her dönemde yeşil zeytinin çok büyük faydaları bulunmaktadır.

Kırma Yeşil Zeytin Faydaları Nelerdir?

Kırma yeşil zeytin faydaları konusunda da sizlere bilgi vermeye çalışalım. Öncelikli olarak uzman görüşlerine göre kesinlikle şeker hastalarının tüketebilecekleri bir besin ürünüdür. İçerisinde bulunan vitaminlerin yanı sıra aynı zamanda da şeker hastaları için şekeri dengeleyici bir rolü bulunmaktadır. Bu yüzden de herhangi bir sorun olmadan kullanılabilir. Zaten hayvansal gıdalar yerine organik olması nedeniyle zeytinyağı birçok uzman tarafından tavsiye edilmektedir. Özellikle kalp damar tıkanıklıklarının da önüne geçilmesi açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu konuda yeşil zeytinin de kalp hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Kalbe kan pompalayan damarların daha açık olması açısından da zeytin kullanımı uzmanlar tarafından önerilmektedir. Hatta son yıllarda yapılan araştırmalar dolayısıyla eskiden bilinen havucun gözlere yararlı geldiğinin kat ve kat fazlası kırma yeşil zeytin faydası olduğu öğrenilmiştir. Bu anlamda sizlere göz doktorları da yani göz uzmanları da yine aynı şekilde yeşil zeytin önermektedir. Sadece tatlandırma ve beslenme konusunda dahil çok rahat kullanılabilir olması yeşil zeytinin daha fazla tercih edilmesini sağlamıştır. Burada acı olmaması nedeniyle rahatlıkla çok küçük yaştaki çocuklar tüketebilir. Besin değerini alabilmektedir. Ayrıca içerisinde kalsiyum değeri de oldukça yüksektir. Bu anlamda da rahatlıkla tüketilebilir. Bir çok konuda avantajının yanı sıra doyuruculuk sağlamaktadır. Bu anlamda da kullanım sağlayabilirsiniz. Sizler için çok değerli bir basın ürünüdür.